Sudety kojarzone są zazwyczaj z górskimi wędrówkami, warto jednak pamiętać, że nie tylko miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą tu w przyjemny sposób spędzić wolny czas. Sudety to idealne miejsce dla tych, którzy preferują historyczne wycieczki, przy czym najciekawszą grupą zabytków są tu średniowieczne zamki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Miejsce 6. Zamek Bolczów
Rudawy Janowickie mogą się pochwalić pięknymi widokami oraz ciekawymi zabytkami, na które można się natknąć w trakcie wędrówek po Grzbiecie Zamkowym obok urwiska Suchej Góry. Główną atrakcją są tu ruiny średniowiecznego zamku Bolczów, do których najłatwiej dojść od strony Janowic Wielkich. Warownia ta powstała w XIV wieku, a jej burzliwa historia dała początek wielu legendom. Jedno jest pewne – spacer po zamkowych murach to wspaniała przygoda, na którą warto postawić.
Miejsce 5. Zamek Grodziec
Kto w czasie podróży wzdłuż doliny Bobru zajrzy na teren zamku Grodziec, ten będzie mógł się nacieszyć wspaniałą atmosferą. Ten ciekawy zabytek powstał w pierwszej połowie XVI wieku, a ślady jego potęgi są widoczne do dziś. Dumą tego obiektu pozostają wspaniałe sklepienia oraz duże sale z wielkimi oknami. To miejsce żyje do dziś, a urządzane tu turnieje rycerskie są jednym z ważniejszych wydarzeń historycznych organizowanych w rejonie Złotoryi.
Miejsce 4. Zamek Chojnik
Wzniesiony na szczycie stromego wzgórza, jest jednym z najpiękniejszych zabytków w rejonie Jeleniej Góry i obowiązkowym punktem niemal każdej wycieczki w Karkonosze. Ruiny zamku Chojnik do dziś dumnie wznoszą się nad okolicą, a spacer po jego murach może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Swego czasu był to potężny zamek, który od XIV do XVII wieku spełniał bardzo ważną rolę. Zniszczony przez pożar w wieku XVII, został opuszczony przez swych właścicieli i od tej pory popadał w ruinę. Na szczęście już w XIX wieku zaczęto go cenić jako atrakcję turystyczną, dzięki czemu do dziś jego pozostałości mogą zachwycić każdego miłośnika historii.
Miejsce 3. Zamek Grodno
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim przyciąga swym położeniem na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, intryguje też swą historią oraz sylwetką. Obronna warownia istniała tu już pewnie na przełomie XIII i XIV wieku, jednak potężny zamek powstał tu dopiero w czasach Bolka II Małego. W XVIII wieku zamek ten zaczął popadać w ruinę, na szczęście prof. Johann Gustav Gottlieb Büsching podjął odpowiednie kroki by zabytek uratować. Kolejni właściciele Grodna, członkowie rodziny von Zedlitz, docenili potencjał tego zamku, dzięki czemu już w połowie XIX wieku zaczął się on sprawdzać jako atrakcja turystyczna.
Miejsce 2. Zamek Czocha
Takie filmy, jak „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” sprawiły, że turyści zaczęli tej budowli poświęcać znacznie więcej uwagi. Potężna twierdza, która powstała w XIII wieku, faktycznie kryje w swych murach wiele tajemnic. Większość z nich ma związek z latami II wojny światowej, kiedy to mieściła się tu szkoła szyfrantów Abwehry. Dziś zamek ten jest wykorzystywany jako hotel, choć część jego pomieszczeń jest udostępniana turystom. Wycieczki po zamkowych pomieszczeniach będą dla wielu z nas wyjątkową lekcją historii, a dzięki opowieściom miejscowych przewodników można się tu nacieszyć tajemnicza atmosferą oraz historycznymi zagadkami. Dodatkowym walorem są piękne widoki na Jezioro Leśniańskie, na które można spojrzeć m.in. z zamkowej wieży.
Miejsce 1. Zamek Książ
To jeden z najważniejszych zamków w Polsce oraz turystyczna wizytówka Dolnego Śląska. Kto w czasie wycieczki w rejonie Wałbrzycha odwiedzi tę budowlę, ten z pewnością nie będzie żałować. Zamek Książ kojarzony jest głównie z rodziną Hochbergów, choć jego historia sięga czasów piastowskich. Obiekt, który powstawał etapami od końca XIII wieku, zawiera w swej bryle elementy typowe i dla sztuki gotyckiej, i dla sztuki barokowej. Potężne rozmiary i piękne wnętrza skutecznie przyciągają tu turystów, choć dla wielu osób głównym celem wyprawy do zamku Książ okazuje się wizyta w jego tajemniczych podziemiach.
Wycieczki w Sudety mogą się okazać idealna ofertą dla tych, którzy lubią górskie wędrówki, a jednocześnie chcą poświęcić swój czas wspaniałym zabytkom. Pięknych zamków w tej części Dolnego Śląska nie brakuje, a każdy z nich może się pochwalić piękną formą oraz fascynującą historią.